Z čeho mám mít větší obavy?

Doubravka stále, ve třech a půl letech, nemluví. Tedy, mluví a komunikuje, ale nikoliv v rámci standartů – zapomeňme na tabulky, ona prostě nemluví ani v rámci toho, co se běžně nazývá selským rozumem. Ví slovíčka, leč její slovník je omezený i přes snahu pouštět vzdělávací programy a společné čtení pohádek a básniček a vyrábění osobního obrázkového slovníku (doporučuju vyzkoušet, našli jsme tak využití pro mnoho katalogů a letáků, prostě se vystřihne předmět, jídlo, oblečení, cokoliv, co se dá pojmenovat, nalepí se to do sešitu tomu věnovaného a k tomu se tiskacím písmem napíše, jak se tomu říká. My to vedeme ve třech jazycích pod sebou, ale funguje to stále!)
Sice moc není fanouškem vět a celkově vznešené konverzace (které by tedy rozuměl někdo zvenčí), zato umí počítat a chce si s námi neustále počítat věci. One, two, three and go! Na prstech sama o sobě napočítá i se správným ukazovaním do deseti. Umí správně přečíst čísla do deseti. Ano, vím, je to pouze do deseti, ale také má stále pouhé tři roky.
Sama od sebe také dělá takzvané “impressions”, kdy pomocí těla zobrazuje různé věci včetně čísel. Tři? Ruce před sebe jedna pod druhou a jedna noha pod nimi. Jedna? Stojí jako šipka. Šest? Zkříží nohy do bubliny a ohne ruku nad hlavou. Pět? Ruce před sebe a pořádně vyboulit bříško s nohama ohnutýma v koleni za sebe. Nikdo jí to nikdy neukázal, přišla na to sama. Do školky pořád ještě nechodí, neboť se otevírají až po zimní přestávce.
A to mně děsí.
Pohybově a matematicky nadané dítko může být ohromnou radostí – není snad malý šikula a génius pýchou každého správného rodiče? Ale také je ohromnou zátěží a starostí. Správné stimuly, kroužky a udržení pozornosti dítka – Dorka má totiž zatím nulovou toleranci pro organizované činnosti a jakékoliv pokusy o směrování něčeho někam buď ignoruje, nebo rozčileně opustí. Baví ji tancovat a hýbat se, ale jak se jeden pokusí ji zaangažovat – byť ve stylu hry – do naplánovaných pohybů, její tolerance je do pěti minut. Pak se sebere a jde si po svém, nebo “školitele” odežene a jede si po svém, počítajíc si u toho kroky.

untitled

podpis

Comments

 1. Cheorchia

  Nenech se desit :)),co ja si vyslechla,ze VSECHNY CTYRI deti tchyne od roka mluvili,chodili na nocnik a Tomas to tuhle vtipne glosoval,kdyz prohlasil,ze si to ve svem stari jiz matinka nemuze pamatovat :o).

 2. Post
  Author
 3. Dee

  snad si ve školce na tu organizaci trochu zvykne.
  btw, napiš mi prosím na mail heslo, ať si můžu přečíst ten slonovinový příběh.

 4. NQ

  Klíííd matko….já mám první dítě “jazykově geniální” a druhé řeč bojkotující-budou jí dva roky, zvládne táta, máma, papa, mama, bye bye, napočítat anglicky do deseti(čistě foneticky ale efekt pro neznalé to má užásný),auto, eyes, nose, zuby, haf(pes), mňau(kočka), chrochro(jakékoliv jiné zvíře) a “kakaka šit”(pokakala shit-jasné oznámení provedeného úkonu nebo také pojmenování čokolády) a ještě umí pomóóó a héééép( pomoc a help-když jí týrá sestra)- tohle jsem tu nevypsala, abych se chlubila, ale protože chci spočítat, kolik těch slov dá teda dohromady-zcela jistě je to taky pod tabulkovými normami, věty netvoří ani náhodou, Starší už dokázala v jejím věku polemizovat na téma oplodnění a porod. Hlavně že se Dodo umí vyjádřit, že snahu komunikovat má, vě školce se rozkecá, až Ti pak hlava půjde kolem a budeš sentimentálně vzpomínat na doby relativního klidu. Nejdůležitější je nesrovnávat a tabulky a chytrý knížky použít leda na zapálení v krbu

 5. Cheorchia

  Predpokladam,ze mala mluvi arabsky,anglicky a cesky?
  Shebo,nase dite (Daniela) mluvila driv anglicky,nez cesky a cesky se rozmluvila az ve skolce poradne kolem ctyr let.Raptor vydava pouze zvuky neandrtalce a rev(18m),presto doufam,ze se jednou skutecne vyjadri,co by asi chtel :)).
  Ja myslim,ze vsechno ma svuj cas.
  Jo! A ted jsem si vzpomnela na sveho bratra o 2 roky mladsiho nez ja.Ve 4!! letech nemluvil,jen ukazoval :).Dnes umi anglicky,spanelsky a domluvi se finsky :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.