Sbírka úsporných, prakticky vyzkoušených předpisů a návodů, jak vařiti v malé domácnosti.

Už léta se snažím zjistit, kam se poděla zhruba stovka mých skic a kreseb z období střední školy i předtím, a naprosto náhodně podlehám pocitu, že mi to přeci pečliví rodičové nevyhodili, alébrž jen (ne)pěkně uschovali a na skicy se stále někde na naší půdě snáší milosrdný prach; pak se tedy vydávám po schodech do záhadného patra nad bytem, které je světem samo o sobě a jsou v něm ve všelikých krabicích i mimo ně poskládané knihy, papíry, korespondence i další perly naší rodiny za minulých zhruba sto dvacet let. Že se uprostřed pátrání po složce papírů velikosti A3 vždy přistihnu, jak pročítám a prolézám něco mnohem zajímavějšího, nevadí. Rozuměj, skicy mi velmi chybí a nepředstavitelně mne štve, že po nich není ani vidu, ani slechu (ovšem za předpokladu, že klidně ležící složka papírů by nějaké slyšitelné zvuky vydávala); ale je mnohem více fascinující vidět zdobný rukopis na obálkách adresovaných mému dědu (kterého jsem ani neměla tu čest poznat) z roku 1935, kdy byl v Praze váženým pánem, či pročítat obdobu dnešních nemravných Harlequinek ještě z konce 19. století; případně jako dnes se zmocnit kuchařinky bez data vydání (dle chytrých internétů byla ona kniha vydávána během obou světových válek i mezi nimi a těžko říct, kterého roku spatřila světlo světa ta má – tedy dle rukopisu babiččina, ale nyní již má – kniha).
Vzhledem k tomu, jak velmi odlišný způsob života vedeme dnes v porovnání s dobou před sedmdesáti léty (!), není na škodu nějaké tipy pro domácnost i mladé maminky předat dál – ať již pro zasmání, porovnání či načerpání dlouho zapomenutých mouder i nemouder.
Nehodlám samosebou přepisovat celou knihu, pouze citovat vybrané části.

Úvod
Dobrá hospodyňka se snaží, aby její domácnost byla útulná a spořádaná, a aby připravila pro rodinu přiměřenou a chutnou výživu, pamětliva toho, že “ve zdravém tělě je zdravý duch”.
Důležitým činitelem ve vedení domácnosti je rozpočet peněžní. Musíme hospodařiti nejen penězi a účelně je vydávati, nutno hospodačiti i časem. Rozpočet si připravíme na celý měsíc, každého prvního dne, když shrnujeme vydání za minulá měsíc učiněná a uvažujeme, jak rozdělíme příjmy další.
***
Ceny potravin jsou vypočteny podle průměrných cen pražské tržnice. Ovšem, že některá hospodyňka ještě ušetří, koupí-li například levnější vejce a naloží je po dobu, kdy je vajec nedostatek, nebo si připraví chutné zavařeniny a kompoty, jiná opatří si zeleninu u zahradníka a pod. Tím nabude v krátkém čase zkušenosti a sestaví si tak přesný rozpočet, aby udržela finance, na výživu rodiny určené, v rovnováze.

Prádlo
Velmi důležitým výkonem v domácnosti jest praní prádla. Abychod docílili žádoucího výsledku, počínáme si takto: v měkké vodě rozvaříme sodu a mazlavé mýdlo a v tomto vlažnou vodou zředěném roztoku bílé prádlo nejprve vymácháme. Pak je jiným teplým roztokem dobrého jádrového mýdla a kousku sody polijeme a přes noc necháme státi. Ráno přidáme horké mýdlové vody a prádlo po valše důkladně propíráme, pečlivě přihlížejíce, aby nezástala špinavá místa. Okraje rukávů, pásky u krku, krajky a pod. propíráme v rukách, aby byly bezvadně čisty.jemné batistové a krajkové prádlo musíme práti s náležitou šetrností, abychom je nerozedřeli. Záclony nejprve vyprášíme, pak asi ve dvou vlažných vodách vymácháme a s ostatním prádlem propíráme. Vypereme vše důkladně, neboť do vyvářky má být prádlo již úplně čisto. Odeprané prádlo vymáchejme dobře ve vlažné vodě. Při tom nešetřme vodou! Pak dejme do kotle rozvařiti dobré jádrové, nebo ještě lépe, o něco dražší sice, za to ale účinnější pevné mýdlo draslové, a v něm prádlo vyvařme. Nejprv ovšem vaříme nejjemnější a nejpěknější kusy prádla, které vařečkou obracíme, opatrně, abychom jich nepoškodili. postupně pak za sebou podle jakosti a vzhledu dáváme vařiti i ostatní prádlo. Na to je vyndáme do necek a v rukách ještě lehce propíráme; konečně je dvakráte za sebou ve vlažné, čisté vodě vymácháme, omodříme, oškrobíme a věšíme.
***
Praní prádla značně se usnadní, když se asi na šé litrů horké vody použije 1 dkg terpentýnového oleje, 2 dkg čpavku a obvyklého mýdla. Vše musí být řádně promícháno. Prádlo musí asi 2 hodiny v nádobě poklicí přiklopené v roztoku tomto státi. Propírá se pak obyčejným způsobem.
Z prádla zmizí špína i žlutost, necháme-li v mýdlové vodě, připravené na vyvářku, rozvařiti také něco boraxu.
Žlutost prádla odstraníme nejlépe bílením na slunci. *** Prádlo žloutne obyčejně potem, ale také působením jiných příčin. V prvím případě je namáčíme po odeprání v syrovátce, v níž je můžeme nechat ležeti přes noc.
Pere-li se flanel mýdlem, ztvrdne. Proto se mýsto mýdla užívá pšeničných otrub, jež se dobře ve vodě promíchají, aby nedělaly kuličky. Pak se flanel vypere a ve studené vodě vymáchá.
Atlas a damašek pereme takto: horkou vodou roztřeme bílé benátské mýdlo na kaši; do této kaše přimícháme vaječný žloutek, kaši rozředíme vodou. Pak namáčíme do kaše čistou houbu, jíž látky potíráme, načež je vymácháme ve studené vodě a dáme uschnouti. Pak je protáneme roztokem čtvrt dkg tragantu ve čtvrt litru vody a čtvrt litru vinného octa. Roztok napřed dobře procedíme. Když je látka všude stejně namočena, vymačkáme ji a narovnanou dáme uschnouti. Souchou pak můžeme vyžehliti.
Krajky a jiné jemné látky se krásně vyperou ve vodě, do níž jsme přidali salmiaku.
Borůvkovou šťavou znečištěné prádlo se uloží na hodiny do kyselého mléka. Pak se vyjme a ve vlažné vodě propere. Nepomůže-li to, zapálí se nit v síře omočená a nad sirný výpar přidrží se vlhké poskvrněné místo.

Rady mladé matce.
(Poučení vydané ústavem pro kojence v Charlottenburku.)
Každá matka je s to, aby dítě kojila, jak jest její povinností. Špatného mateřského mléka není. Nerušený vývoj dítěti a matce nezkalenou radost z dítěte zaručuje toliko výživa z mateřského prsu.
Žádnému kojenci netřeba dávat píti častěji, než jednou za 4 hodiny. Každému dítěti postačí, nasytí-li se pětkráte za den. V noci budiž dítě ponecháno v klidu.
Dítě jest kojiti nejméně šest měsíců. Teprve potom jest dovoleno přikrmovati. Nikdy však nebudiž odstavováno v horkých letních měsících.
i matka, která má mléka málo, nebo která jest zaměstnána prací, měla by dítě kojiti alespoň ráno a večer. Daří se tak dítěti přece jen lépe, než je-li živeno toliko z láhve.
Kojící matka může jísti a píti vše, co jí chutná a čemu je zvykla. Neškodí to ani jí, ani dítěti.
Matka, která živí dítě uměle, nechť uváží, že koná něco, co už mnohé dítě zaplatilo životem.***
Mladá matka nechť se chrání nepovolaných rádců a nic nechť nezkouší na vlastní pěsť. Má-li nějaké pochybnosti, nechť se otáže o radu lékaře.***
Zdravému dítěti nechť matka přeje volnosti, vzduchu, světla a slunce, dobře větrané ložnice, denní lázně, a je-li pěkné počasí, i častého pobytu venku.
Váha dítěte sama ještě nijak nesvědčí o tom, jak dítě prospívá. Ne vždycky jsou děti nejsilnější také nejzdravější. Nejlepším svědectvím o zdraví dítěte jsou dobrý jeho rozmar, veselost, klidný spánek, později i schopnost státi a běhati.
Nejlépe prospívá dítě, je-li živeno matkou.
***

Lepidlo na papír připravíme takto: V 16 dkg teplé vody rozpustíme 4 dkg želatiny. Do toho zamícháme ještě 10 g glycerinu a 5 dkg lihu. Lepidla toho používáme za tepla.
Ruce zhrublé a rozpraskané natírejme touto vodičkou: 2 dkg glycerinu, 1 dkg citronové esence a 2 dkg růžové vody. Vše dobře promíchejme. Na noc umyjme ruce v teplé vodě, lehce osušme a hned vlhkou ještě kůži vodičkou natřeme.
Zuby čistíme levným práškem, který získáme takto: 4 dkg křídového prášku smísíme s 2 dkg sody k užívání a s 1 dkg prášku z fialkového kořínku. Směs dobře a stejnoměrně rozetřeme. Prášek tento udržuje pěkné zuby, brání hnilobě a tím nepříjemnému zápachu z úst.

(Rodinná kuchařka. Souborné vydání. – Jírová, Květoslava [fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][r. vydání 1920~1945])

Kniha samosebou obsahuje rad mnohem více a především se z většiny opravdu skládá z receptů (a to i takových, že by dnes nebylo lehké je uklohnit, například cosi s křepelčím masem a další).
Je toho tam mnoho a není na škodu se do těto knihy mrknout, ať již abychom ocenili životy našich babiček, či byli vděčni za automatické pračky i zubní pasty a lepidla volně a levně přístupná, či abychom si mohli vyhledat pár spolehlivých “babských rad” na čištění skvrn – ačkoliv mně se představa manželova bílého trika v syrovátce až tak nezamlouvá.
Život pokročil v mnohém, ale kupříkladu pasáž věnovaná důležitosti a nutnosti kojení by možná měla viset v mnoha pokojích dnešních matek, včetně toho, jak poznat, že dítě skutecně, netabulkově, prospívá.
Tož toliko ke sdílení, jdu se vnořit do dalších tipů o skvrnách od vína i o tom, jak použít popel z doutníků na čištění cínového a stříbrného nádobí…

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]