S jestřábníkem pro dávky státní sociální podpory

Jednou týdně zdarma vycházející Chronicle Extra občas obsahuje články, které mně pobaví a zároveň i těší. V dnešním vydání mne zaujaly zprávy dvě; jedna o jestřábníkovi na Haymarket bus terminal, druhá o speciálním týmu vznikajícím za účelem motivovat občany města, kteří mají nárok na všeliké sociální dávky, aby svůj nárok uplatnili.
Haymarketský autobusový terminál trpí nevídanou populací holubů, kteří zde hledají přístřeší před nehostiným severoanglickým přímořským větrem, a také snadné all-inclusive občerstvení, neboť lidé nejen pohazují zbytky jídla všude okolo, ale občas také záměrně opeřené obyvatele krmí. Navzdory několika srdnatým jedincům, kteří holubi rádi mají, většina cestujících přes Haymarket holuby nevítá, neb jsou otravní, drzí, zaneřáďují místo a také jsou přenašečí mnoha nemocí.
Město se tedy hrdinně chopilo problému předestřeného občany a pokusilo se ptáky vyděsit pomocí umělých soch sov; holubi se však oklamat nedali a naopak u sovích sousoší začali hledat útočiště, neb ostatní ptáci se sov skutečně báli a tak jim alespoň přestali chodit na drobky.
Druhý pokus se však vydařil, a tak nyní kdokoliv, kdo prochází Haymarketem, může se pokochat pohledem na dravce kroužící v prostoru terminálu. Jedná se o jestřába a orla, kteří spolu s jejich majitelem na místě tráví několik hodin denně, a to po několik příštích měsíců. Nenásilná cesta, jak se holubí populace na daném místě zbavit, a to i s pobavením projíždějících cestujících, kteří nemusí na hrad, aby viděli jestřábníka a jeho chovance v akci.
Co se týče sociálních dávek a města Newcastle, z posledních průzkumů vyplynulo, že v celé Británii končí ve státní kase 1,7 bilionu liber pro slevu na dani a 2,5 bilionu liber určených pro penze; v samotném Newcastlu se pak jedná o zhruba £17,5 milionu na obou typech dávek. Naše město se tedy rozhodlo, že to takhle nepůjde, a formuje speciální tým, který bude mít za úkol jedinou věc – povzbuzovat rodiny, které na dávky nárok mají, aby jej uplatnili. Sir Jeremy Beecham věří, že pokud se podaří povzbudit občany k odebírání dávek, na něž mají nárok, poznají to především rodiny s nízkými příjmy, kterým se tak výrazně zvýší tržní síla a oživí tím místní ekonomiku. Sir Beecham si za svůj úkol stanovil zformování skupiny pracovníků, kteří lidem pomůžou uplatnit nárok na to, co je právem jejich, a to obzvlášť nyní, v době ekonomické recese.
Já sama mám nárok na nemalý příspěvek na bydlení (home benefit), který by naší peněženku obohatil o stovky liber měsíčně, ale nárok jsem neuplatnila. Možná bych měla dříve, než mě přijde povzbudit skupinka městských úředníků přímo k našim dveřím.
Alespoň mi ty dávky ale dát chtějí, ne jako v Čechách, kde se mne snažili oholit o vše možné. (“A máte koberec? Televizi? Mobilní telefon?!”)