My Hobby is Doll Making

Well, it’s not, actually. But I’m trying to felt one doll for Dori, so far it was fun, now the poor thing lays around the main bedroom window, half dead half alive and certainly rather creepy (limbless), because I seem to be incapable to push myself into felting it some feet and arms, so I can dress it.
I should, though. The boxes for Kuwait with most of the stuff we have will be shipped very soon, and I won’t have much things left to do. Also, I intended to finish the toy before departing, so Dori can have it matched with her felted purse, which she – I’m happy – likes and wears.

doll

The poor baby is sick now, crying her eyes out because of so much pain caused by epitympanitis and the doctor’s generous share of Paracetamol but nothing else for its management. I think a doll like that would make her a bit smilier, maybe even forget the pain for a little moment and have fun a bit around the bed.
She took over my half of it, completely ignoring her own basinet – clever girl, she knows where it’s comfy. I just pray that the inflammation will fade before Thursday, or we are so doomed on the plane. And all the passengers in the same cabin as well..

podpis

Comments

 1. Post
  Author
 2. Tionois

  V Čechách je šalvěj k mání normálně v lékárnách, tak v Anglii snad taky.
  Ještě me napadlo, nejdřív tu šalvěj pořádně vyždímej, ať jí to nestéká do ucha nějak hromadně. Jestli nehrozí, že bubínek praskne, tak je to dobře :) aspoň že tak. Že na tom uchu spí, vůbec nevadí (co si pamatuju, tak to takhle bolí o něco míň). Stačí, aby se jí odvar vsáknul a pak ať se klidně obrátí, ono to zase vyteče, to už ničemu neuškodí. V malých dávkách stačí.
  Líbit se jí to asi taky, mě se to rozhodně nelíbilo, hlavně když to bylo ještě horký – na to jediný asi pozor, ať svou nebohou ratolest samou starostlivostí neopaříš.

  Protokol je důležitej. :D Vím, jak mi vadili Finové, na kterých jsem se zeptala finsky a oni odpověděli anglicky. Jednou jsem to udělala jedný cizince v Praze taky a od tý doby se snažím to nedělat a reagovat stejným jazykem, jakým se začalo.

 3. Post
  Author
  Um Abbas

  Tio, jakejpak protokol :)
  Jak jsem rekla, pokud neuvidi, ze tam ma tekutinu za bubinkem, nic neudelaj… Zkusela jsem cesnekovou stavu a byl to boj, s tou salveji to muzem zkusit, pokud se mi podari ji tu sehnat.
  Ona ovsem odmita mit bolavy ucho nahore, zasadne na nem spi.
  Doktorka tvrdi, ze je to virus.

 4. Tionois

  Four days is too long, maybe you should take her to see the doctor again. I would be worried to take her aboard an airplane like this…
  Forgive me for breaching protocol now and slip back to my mother tongue but it’s going to be much easier this way for me. So here goes our family treatment of epitympanitis:

  Do vařící vody se hodí šalvěj lékařská(má protizánětlivé účinky), může být klidně sáček nebo dva šalvějového čaje (to je dobré pro pozdější aplikaci), anebo prostě lžíci dvě sušené šalvěje. Nechá se vařit 5-10 minut, déle asi ne, potom se vyloví, jestli to byla volná šalvěj, tak se zabalí do nějaké tenké propustné látky. Dítě polož na bok bolavým uchem navrch a až šalvěj do nějaké míry vychladne (měla by být stále teplá), přilož jí Dori na ucho. Obklad přikryj igelitovým pytlíkem (aby to nevyprchalo nahoru) a přes to dej nějaký kus látky, my používáme plínky, ale to je asi tím, že ty jsou pořád k mání a nevadí, když se umažou. Nech takhle Dori ležet, dokud obklad nevychladne… půl hodiny je víc než dost. Nepamatuji si přesně, kolikrát denně se aplikuje, ale 3x denně myslím bohatě stačí – ráno, někdy přes den a před spaním.
  Hm, a teď ta ironie – když to do konce druhého dne nepovolí, zajít k doktorovi.

  Epitympanitis usually appears one day, you start to treat it, treat it for the second day and if the child is still suffering from pain on the end of the second day, you should go see the doctor. The thing is, epitympanitis can be from bacterial or/and viral infection so all you can do with sage is take the inflammation away and hope the rest will take care of itself. In 90% of the cases it is enough.

  Thank you for your wishes and as I am not familiar with islamic forms of greeting: live long and prosper!

 5. Post
  Author
  Um Abbas

  Thank you for your wishes, sis’, if God wills she will be up and running in no time again.
  She mainly sleeps, so she shouldn’t be in much pain.
  Tio, indeed, but without proper medication? So far it’s been 4 days and it doesn’t seem to fade away, but they refused to deal with it unless there’s a liquid pressuring the eardrum. :( Now unless I make a real hysterical scene there, I don’t think anything will be done – and even that way, I would bet my shoes on placebo just to shut me up. :)
  Itto, doll making is tricky as portraits in photography and pencil and other stuff we all know about, and it depends on your views. I don’t get offended by this reminder of many of my Sunni sisters, but I will go my way – if that is wrong, I will get corrected on the way, inshallah.
  I wish you both (any any other non-commenting reader) a beautiful day and many blessings for you and your families.

 6. Tionois

  Sick child =( I’ve never seen epitympanitis last more than two maybe three days which is good, flying certainly wouldn’t make it better.
  A doll? I’ve made a big red ball for my flash disk so I could easily find but a doll? Not a shapeless lump? Talk about time investment!

 7. itto

  salam alaikoum sister,
  thank you for the nice comments on my blog and thank you for leading me to yours. it is a beautiful place here, tbarakallah. and you know what, I have czech origins as well…
  the doll was suerly not easy to felt, and you did a great job, tbarakallah, I know how difficult these details are, but isn’t it even too detailed for a muslim doll? (just a thought…, I posted about doll making and the muslim view a few weeks ago as well…)
  anyway, I wish taht you girl feels better soon, inchallah.
  xxx itto

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.